UžduotisNorėdamas spręsti užduoti, turi užsiregistruoti arba prisijungti.
11-14
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-04-24

Specialistas:

Vida Paulauskienė

Tema:

Augalai

Teritorija:

Žagarės regioninis parkas

Nuo seno Žagarės kraštas garsėja nuostabiai skaniomis vyšniomis. Daugiausia jų buvo auginama Šiaurės Lietuvoje apie Žagarę, Skaistgirį ir net plito nuomonė, kad žagarvyšnes sėkmingai galima auginti tik šiose apylinkėse. Žagarėje jos auga kiekvienoje sodyboje. Varnėnų pulkai, kai vyšnios raudonuoja, kyla nuo sodybų ir lekia į padanges snapeliuose nešdami nespėtą praryti vyšnią.

Kas lankydavosi Žagarėje, visada susidomėdavo šitomis žemomis, anksti sunokstančiomis vyšniomis ir parsiveždavo sodinukų į savąjį kraštą. Daugiausia žagarvyšnės plito tada, kai iš šių apylinkių gyventojai keldavosi gyventi į kitą vietą.

Nuo 1786 metų, kai miestelio gyventojų prievolėje buvo nurodyta, kad kiekvienas žagariškis savo sklype turi pasodinti po vyšnią, šie medeliai tradiciškai dabar auga beveik kiekvienoje sodyboje.

XIX a. Žagarės miestelio pirkliai veždavo skaniąsias vyšnias į Rygą, kur miestelėnai jas kaipmat išpirkdavo. XX a. pradžioje Peterburgo turguje buvęs net atskiras žagarvyšnių skyrius, o vienas Rygos fabrikas iš žagarvyšnių gamino likerį. Manoma, kad Sankt Peterburge Sergiejus Jeseninas su mylimąja Aisedora Dunkan ragavę žagariškių gardėsių.

Vykdyti
Vida Paulauskienė