Užduotis



6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Sunki
Sukurta
2020-03-26

Specialistas:

Inga Banytė

Tema:

Aplinkosauga

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Patikrink ir pagilink savo žinias apie Lietuvos saugomas teritorijas.


? Greita pagalba ? Leisk gamtai skleistis


Kryžiažodžio klausimai

  1. Didžioji miegapelė (Glis glis) yra reta ir Lietuvoje saugoma žinduolių rūšis, naktį aktyvi inkilų gyventoja, mėgstanti pramiegoti didžiąją metų dalį ir kaupti maisto atsargas inkiluose arba medžių drevėse prieš įmingant. Tai pat miegapelė yra ir Kauno marių regioninio parko talismanas. Talismano vardas yra toks pats kaip ir maistas kuriuo šis gyvūnas dažniausiai maitinasi. Koks yra šio talismano vardas?
  2. Sirvėtos regioninis parkas kaip talismaną pasirinko kukutį (Upupa epops) – kuoduotą ir dėl savo išskirtinės išvaizdos sunkiai su bet kokia kita rūšimi sumaišomą paukštį, kuris nors ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, tačiau šiandien rūšies būklė Lietuvoje yra nekelianti susirūpinimo. Parko specialistai, paklausti, kodėl savo parko talismanu pasirinko būtent kukutį, kartą yra atsakę: „Nes Sirvėtos kraštas yra toks ______ kaip kukučio plunksnų raštas“. Kryžiažodyje įrašyk žodį, kurio trūksta sakinyje.
  3. Balinis vėžlys (Emys obicularis) – tai vienintelė Lietuvoje gyvenanti, saugoma vėžlių rūšis. Pagrindinės vėžliams reikalingos išgyvenimo sąlygos gamtoje yra šios: tinkami vandens telkiniai – balos, klimato sąlygos (reikliausi vėžliai yra temperatūrai), smėlis – reikalingas vėžlių patelėms sudėti kiaušinius bei pakankamai maisto. Visos šios sąlygos yra Dzūkijoje esančiose saugomose teritorijose. Įrašykite regioninio parko, kurio talismanas yra balinis vėžlys pavadinimą.
  4. Gražutės regioninis parko talismanas – Briedis (Alces alces). Tai stambus, raguotas (arba karūnuotas) miškų karalius, kuris dėl savo dydžio ir gebėjimo prireikus apsiginti gamtoje beveik neturi priešų ir nėra saugoma rūšis. Vaikštinėti briedžiams patinka ten, kur taip paprastai neįžengsi – gūdžiuose miškuose ir pelkėtose vietovėse. Nuvykę į Gražutės regioninį parką galite netgi pražygiuoti maršrutu „briedžių takais“. Kryžiažodyje įrašykite miestelio, kuriame reikėtų pradėti šio tako maršrutą pavadinimą.
  5. Meškutis Grobliukas – Pagramančio regioninio parko talismanas. Kodėl būtent jis? Nes parkas švenčia pusiaužiemį su etniniais motyvais, o šventėje svarbiausias personažas - meška. Meškiuko vardas parinktas miško, esančio Pagramančio regioniniame parke garbei. Sakoma, jog ten gyveno ne tik meškos, bet ir velniukai... Kryžiažodyje įrašykite šio miško, pavadinimą. Beje, ar žinojai, kad šiandien Lietuvoje ne tik kartais užklysta rudosios meškos (Ursus arctos), tačiau viena, kaip teigia gamtininkai, jau yra netgi yra apsigyvenusi.
  6. Paprastosios voverės (Sciurus vulgaris) – ne tik be galo žavūs, smalsūs ir žaismingi gyvūnai, tačiau tai pat prisileidžiantys žmogų pakankamai arti savęs ar netgi kartais mėgstantys nugvelbti tiesiai iš grybautojo krepšio kyšantį grybą. Būtent dėl to, jog voverės yra mums žmonėms pakankamai artimas gyvūnas, Anykščiu regioninio parko simboliu buvo pasirinktas voveriukas. Voverės Lietuvoje dažnos, tačiau kur jos yra sutinkamos dažniausiai? Pagalvok ir įrašyk kokio tipo miškuose dažniau galima sutikti voveres?

Kryžiažodis

1
6 5
2
3
4
Inga Banytė