Užduotis



6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Sunki
Sukurta
2020-04-24

Specialistas:

Rita Grinienė

Tema:

Bendroji gamtosauga / procesai

Teritorija:

Dzūkijos nacionalinis parkas

Užduotis

Šiame nuotraukų koliaže pavaizduoti keletas Dzūkijos vertybių. Gal tai padės sprendžiant užduotį. Nepamiršk pažiūrėti ir užuominų skilties  „Greita pagalba“.


? Greita pagalba


Kryžiažodžio klausimai

  1. Ūla, Skroblus, Grūda yra žinomos Dzūkijos _________.
  2. Paukštis, „Vidur girių“ festivalio simbolis. Tai – aukščiausias Lietuvos paukštis, primenantis mums sėkmingą gamtosaugos istoriją. Prieš dešimtmetį dėl miškų sausinimo ir durpių kasybos šiam paukščiui buvo kilusi grėsmė išnykti ir jį buvo galima stebėti tik atokiose pelkėse (pvz., Čepkelių raiste, Žuvinte), kur žmogus neužklysta. Visgi, gamtininkai visoje Europoje ėmėsi veiksmų – įteisino draudimus šiuos paukščius medžioti ir baidyti maitinimosi metu, atkūrinėjo šlapynes. Dabar šiuos paukščius galima daug kur sutikti. Pavasarį jie stebina visus įspūdingais tuoktuvių šokiais ir savo išskirtiniu klykavimu. Koks tai paukštis?
  3. Netoli Marcinkonių kaimo esanti pelkaitė, turinti išskirtinį smagų pavadinimą. Sakoma, kad jis atsirado dėl to, kad mamos meškomis kaime gąsdindavo savo vaikus, kad šie nenuklystų tolį į pelkę: „Žiūrėk, meškos _______ ten už medžio!“ Kaip vadinasi ši pelkė? Meškos______________.
  4. Lietuvoje jas galima sutikti tik pajūryje ir Dzūkijoje. Jos mums asocijuojasi su poilsiu, užuovėja, atostogomis ir šiluma. Jo būna pakrantės ir žemyninės. Tik Dzūkijoje sutiksi žemynines __________.
  5. Kadangi Dzūkijoje vyrauja smėlynai – nederlingas dirvožemis – nuo seno dzūkai augino grikius. Iš jų jie prigamindavo daugybę patiekalų. Šis – taip pat pagamintas iš grikių miltų. Tai – tradicinis Dzūkijos pyragas skanėstas. Koks tai patiekalas? Grikinė ___________
  6. Kaip Dzūkija vadinama kitaip? Šis pavadinimas susijęs su muzika.
  7. 2015 m. dzūkai jį išsirinko Dzūkijos etnografinio regiono simboliu. Tai daugelio dzūkų mylimiausias, unikaliausias ir kraštui būdingiausias paukštis. Jis – ir vienas spalvingiausių bei gražiausių Lietuvos paukščių, kartais dėl savo išvaizdos vadinamas panku. Dzūkai šį paukštį dar vadina lupučiu, tutliu. Koks tai paukštis?
  8. Bobos daržas Dzūkijoje turi kitą, ne tiesioginę reikšmę. Kokį vandens telkinį taip vadina dzūkai?
  9. Viena seniausių ir unikaliausių Lietuvos pelkių, besiribojantis su Baltarusija. Didžioji pelkės dalis – aukštapelkė, vandenį gaunanti iš atmosferos kritulių. Aukščiausia pelkyno vieta iškilusi daugiau nei 130 m virš jūros lygio. Čia gyvena šios teritorijos simboliu tapę kurtiniai, taip pat – tetervinai, gervės. Pelkėje daugiau nei 80 salų ir salelių. Kokia tai pelkė? _____________ raistas
  10. Išskirtinio grožio pavasarinės gėlės, vienos pirmųjų papuošiančių Dzūkijos pušynus. Jos kartais vadinamos Dzūkijos žibutėmis. Lietuvoje jos būna 2 rūšių. Nepaisant savo grožio, jos yra nuodingos ir labai retos, todėl jomis reikia džiaugtis iš tolo, jų neskinti. Kokios tai gėlės? Atsakymą pateikite daugiskaita.
  11. Anksti pavasarį Dzūkijoje kirtavietėse ar atvirose vietose dygstantys grybai, pasižymintys išskirtine išvaizda. Norint paruošti šį grybą, reikia jį net keletą kartų nuvirti, nes jis turi nuodingų medžiagų. Kai kurie dzūkai nuo seno šiuos grybus rinko ir tinkamai paruošę valgė. Grybų pavadinimas labai vaizdingas ir smagus. Kokie tai grybai? Atsakymą pateikite daugiskaita.
  12. Vienas didžiausių pagal užimamą plotą kaimų Lietuvoje. Jame baigiasi traukinio iš Vilniaus kelionė. Po šios stotelės traukinys toliau nebevažiuoja – tai paskutinė maršruto stotelė. Seniau ši geležinkelio linija buvo ilgesnė ir jungė Sankt Peterburgą, Vilnių ir Varšuvą. Šiame kaime stovi autentiškas gražus medinis XIX (19) a. geležinkelio stoties pastatas. Tuo metu Lietuva priklausė Rusijos imperijai ir dar tik brendo Abiejų Tautų Respublikos sukilimas prieš caro valdžią.
  13. Šis verslas, o dabar – labiau hobis susijęs su visų mūsų mėgstamu saldumynu. Paprastai šio gardaus daikto mes gauname iš namuose auginamų gyvūnėlių, o Dzūkijoje dar išlikusi sena tradicija jį gauti iš miškų – apgyvendinant tuos gyvūnus specialiai iškirstose medžių drevėse. Koks tai miško verslas? Drevinė ____________

Kryžiažodis

4 7
12
1 10
8
6
11 5
9
13
2
3
Rita Grinienė