Užduotis11-14
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-04-29

Specialistas:

Tomas Pocius

Tema:

Bendroji gamtosauga / procesai

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Šioje užduotyje tau reikės atsakyti į su naminių gyvūnų domestikacija (laukinių gyvūnų prijaukinimu) susijusius klausimus.


? Leisk gamtai skleistis


Kas buvo pirmasis gyvūnas, kurį žmonės prisijaukino? (Tai įvyko labai seniai, prieš maždaug 15 tūkst. metų, todėl sunku tiksliai nustatyti, kur tai nutiko. Manoma, kad šis gyvūnas buvo prijaukintas panašiu metu net keliose skirtingose pasaulio vietose).
Dabar tai populiarus naminis gyvūnėlis, tačiau prieš 7 tūkst. metų Andų kalnuose žmonės jį pradėjo auginti visai kitu tikslu - maistui. Koks tai naminis gyvūnėlis klaidinančiu pavadinimu?
Kiti Pietų Amerikoje prijaukinti gyvūnai – šinšilos. Tai kalnuose gyvenantys graužikai, augintojų pamėgti dėl kailiuko, kuris tankesnis už bet kurio kito sausumoje gyvenančio žinduolio. Ar žinojai, kad laukinės šinšilos yra sparčiai nykstantys gyvūnai? Kaip manai, kodėl?
Senovės lietuviai, dar prieš čia atsirandant katėms, namuose augindavo kitus gyvūnus, kurie padėdavo naikinti peles. Juos labai gerbdavo, tarsi jie būtų dieviškos būtybės, maitindavo, leisdavo jiems įsitaisyti šiltame kampe prie lovos ar pečiaus. Kokie tai gyvūnai?
Auksinės žuvelės – tai domestikuoti sidabriniai karosai, kurie atsitiktinai įgavo auksinę spalvą ir laikui bėgant tapo viena populiariausių akvariumuose auginamų žuvų. Kurioje pasaulio vietoje prieš daugiau nei tūkstantį metų pradėtos veisti šios žuvelės?
Prieš maždaug 2 tūkstančius metų vakarų Europoje prijaukintas plėšrus žinduolis buvo naudojamas kaip pagalbininkas triušių medžioklėje. Kai kuriose pasaulio vietose taip medžiojama iki šiol, tačiau kur kas dažniau jie laikomi namuose, narveliuose. Tai labai smalsūs ir judrūs augintiniai. Kokie tai gyvūnai?
Manoma, kad prieš maždaug 9,5 tūkst. metų šie gyvūnai buvo prijaukinti Artimuosiuose Rytuose. Senovės Egipte tūkstančius metų jie buvo garbinami, nes medžiojo nuodingas gyvates ir graužikus. Archeologai atrado daug kapų, kur šie augintiniai palaidoti kartu su savo šeimininkais, o Egipte net rastos šių gyvūnų mumijos. Kokie tai augintiniai?
Tomas Pocius