Užduotis



11-14
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-05-16

Specialistas:

Kristina Valavičiūtė

Tema:

Žinduoliai

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Turbūt visi puikiai žinote, kas yra jūrų kiaulytės, esate jas matę, o gal net kai kurie ir namuose auginate. Tačiau ar žinojote, jog mūsų Baltijos jūroje gyvena delfinų ir banginių giminaitė jūrų kiaulė. Tai – vienas smulkiausių jūroje gyvenančių žinduolių, jos užauga iki 1,8 metrų ilgio ir sveria apie 50 kilogramų.

Jūrų kiaulės išvaizda: kūnas – verpsto formos (į abu galus plonėjantis), tokia kūno forma puikiai pritaikyta plaukiojimui. Jų pilvas yra baltas, šonai pilki, o nugara – juoda. Jūrų kiaulių oda yra lygi, o po oda yra storas riebalinis sluoksnis. Jos kvėpuoja taip pat, kaip ir mes, todėl jai yra būtina išnirti, kad galėtų įkvėpti oro. Įprastai kas dvejus metus jūrų kiaulės gimdo vaikelius.

Jūrų kiaulės gyvena nedideliais būreliais, mėgsta šaltesnius vandenis, kuriuose vidutinė temperatūra yra apie 15°C. Jūrų kiaulės – nepriklausomos ir kiek bailokos, todėl nelaisvėje jas auginti būtų sunku, kitaip nei jų giminaičius – delfinus.

Pasaulyje šių žinduolių apytiksliais duomenimis yra 700 tūkstančių, o dar prieš šimtą metų Baltijos jūroje jų gyveno tūkstančiai. Jos – nykstanti ir reta rūšis, todėl dabar visoje Baltijos jūroje jų yra ne daugiau nei vienas tūkstantis. Pagrindinės grėsmės joms – žvejų tinklai, kadangi jos gali į juos įsipainioti ir negali iškilti įkvėpti oro, taip pat joms žalą daro vandens tarša įvairiais chemikalais. Manoma, kad jūrų kiaulėms žalą gali daryti ir įvairių įrenginių ir laivų keliamas triukšmas, kadangi jos aplinkoje orientuojasi garsiniu būdu (echolokacija), ir papildomas triukšmas gali jas trikdyti ir trukdyti orientuotis aplinkoje.

Įdomios informacijos apie jūrų kiaulę gali rasti knygoje „Jūros knyga. Baltijos jūros pasauliai” (114 psl.). Spausk ant mėlyno knygos pavadinimo. Perskaitęs šią informaciją spręsk užduotį.


? Greita pagalba ? Leisk gamtai skleistis


Kristina Valavičiūtė