Užduotis11-14
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-04-15

Specialistas:

Vida Paulauskienė

Tema:

Augalai

Teritorija:

Žagarės regioninis parkas

Užduotis

Naujosios Žagarės parkas XIX a. pabaigoje buvo rekonstruotas ir išplėstas pagal žymaus dendrologo (taip vadinami mokslininkai, tyrinėjantys medžius), Rygos sodų ir parkų architekto G. F. F. Kuphaldto projektą.

Kurdamas angliško stiliaus peizažinį Žagarės dvaro parką dendrologas parinko unikalų dendrofloros asortimentą ir nepriekaištingą augalų ekspoziciją. 70 ha dirbamos žemės lauke buvo pasodinta daugiau kaip 200 želdinių rūšių. Augalų įvairove parkas nusileido tik Palangos parkui. Daugiau kaip 100 rūšių auga iki šiol. Parkas sudarytas iš dviejų dalių. Prie rūmų esanti dalis suformuota dar Zubovų laikais. Įkuriant naująją parko dalį, dauguma medžių – atvežtinių ir savaime augančių – pasodinti tiksliai pagal projektą buvusiose dirbamose žemėse. Dideliame parko plote tų pačių rūšių augalai išdėstyti įvairiai – pavieniui, grupelėmis ir grupėmis.

Iš spygliuočių medžių gausiausiai įveisti europiniai maumedžiai, kurių per 200 pasodinta keturiomis grupėmis abipus Žagarės – Joniškio kelio, taip pat keliose vietose pavieniui ar grupelėmis. Parke šalia gausiai augančių paprastųjų eglių, nemažai pasodinta ir baltųjų (kanadinių), juodųjų, veimutinių pušų.

Dar tarpukariu botanikai pastebėjo, kad bene gražiausiai parke auga bukai. Senų bukų giraitė bujoja iki šiol.

Bėgantys amžiai negailestingi buvo medžiams milžinams. Ir nors 2005 metais per Lietuvą prasisukęs Ervino uraganas išvertė, nulaužė apie 100 Žagarės parko medžių, iki šiol jo ūksmingos alėjos, giraitės žavi atvykstančius, kelia nuostabą dendrologams, išlieka vienu didžiausių ir įdomiausių Lietuvos parkų.


? Greita pagalba ? Leisk gamtai skleistis

Tu jau atlikai šią užduotį

Vida Paulauskienė