Užduotis6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-04-09

Specialistas:

Kristina Valavičiūtė

Tema:

Aplinkosauga

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Velykos – pavasario ir atgimimo šventė. Kiekvienais metais per Velykas marginame margučius. Ar žinojote, kad margučiai turi ypatingą reikšmę ir simbolizuoja gyvybę, derlingumą ir sočius metus?

Įvairiausiomis priemonėmis žmonės margina kiaušinius gražiausiais raštais. Margučių spalvos turi reikšmę: raudona spalva simbolizuoja gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – visą augaliją, geltona – javus. Šiais laikais parduotuvėje nesunku rasti visokiausių spalvų dažų, tačiau margučius margino ir mūsų senoliai ir jie tai darydavo natūraliomis priemonėmis.

Siūlome prisiminti senolių išmintį ir šiemet pabandyti kiaušinius nudažyti natūraliomis priemonėmis. Mes pateiksime instrukcijas, tu pasirink priemones ir atsiųsk mums savo darbo rezultatus.

Šią užduotį atlik kartu su suaugusiais!

Kaip dažyti kiaušinius:

Geltona:

 • Ciberžolė – į litrą vandens įdėkite 2-3 šaukštus ciberžolės miltelių, įpilkite 2 šaukštus acto, sudėkite kiaušinius ir virkite apie pusvalandį. Taip pat galite pasidaryti tokį ciberžolių tirpalą ir jame mirkyti jau išvirtus kiaušinius.
  SVARBU! Naudokite indą, kurio negaila, nes ne visada ciberžolės išsiplauna.
 • Morkos – supjaustykite morkas griežinėliais, vienai stiklinei vandens reikia apie 50 g morkų, užvirinkite vandenį suberkite morkas, virkite 15 min. Įpilkite acto (1 litrui – pora šaukštų). Sudėkite virtus kiaušinius ir palaikykite kelias valandas.

Rožinė:

 • Burokėliai – į burokėlių sultis arba konservuotų burokėlių sunką įpilkite acto, sumerkite jau virtus kiaušinius ir palaikykite kelias valandas, labai ryškiai spalvai išgauti galite palaikyti ir per naktį.
  Galite ir patys pasidaryti burokėlių nuoviro. Supjaustykite vieną burokėlį nedideliais gabalėliais (4 stiklinės vandens – 1 burokėliui) su 2 šaukštais acto. Leiskite skysčiui atvėsti, išėmus burokėlių gabalėlius galite merkti virtus kiaušinius.

Violetinė, levandų spalva:

 • Greipfrutų sultys – vienai stiklinei sulčių pilkite vieną šaukštą acto. Įmerkite virtą kiaušinį ir palaikykite per naktį.
 • Taip pat violetinę galite gauti įdėję raudonai/rožiniai nudažytą kiaušinį į mėlynus dažus. Jei ruošėte rausvą skystį iš burokėlių arba aviečių sulčių ir mėlyną iš raudonųjų kopustų ar mėlynių, galite kiaušinį kelias valandas palaikyti raudonuose dažuose ir tuomet dėti į mėlynus.

Mėlyna:

 • Raudonasis kopūstas – nedidelę kopūsto galvą supjaustykite mažais gabalėliais arba sutarkuokite, dėkite į puodą, užpilkite vandeniu, įpilkite acto, pavirinkite 15 – 20 minučių. Kiaušinius galite virti kartu arba jau išvirusius kiaušinius dėkite į gautą skistį. Tamsiausia ir ryškiausia spalva gausis kiaušinius palaikius per naktį.

Žalia:

 • Obuoliai ir pankoliai – dažymui obuoliais reikės tik obuolių žievelių ir pankolio kotelių. Žieveles ir kotelius virinkite apie 20 min., žinoma, įpylę acto. Užvirinus skysčius, merkite kiaušinius ir laikykite juos ten kelias valandas.
 • Taip pat žinote, kad maišant geltoną su mėlyna, yra gaunama žalia spalva, taigi jei ruošėte geltoną skystį iš morkų arba ciberžolių ir mėlyną iš raudonųjų kopustų ar mėlynių, galite kiaušinį kelias valandas palaikyti geltonuose dažuose ir tuomet dėti į mėlynus. Mėlynuose dažuose kiaušinius laikykite trumpiau ir vis pažiūrėkite, kokia spalva gavosi.

Ruda:

 • Juodoji arbata – maždaug 45 g arbatos užpilkite vandeniu, įpilkite kelis šaukštus acto ir virkite apie 10-15 min. Kiaušinius galite virti kartu arba merkti jau išvirtus kiaušinius. Intensyvesniai spalvai išgauti laikykite kiaušinius per naktį.
 • Svogūnų lukštai – užpilkite vandeniu svogūnų lukštus, įpilkite kelis šaukštus acto ir virkite 20-25 min. Kiaušinius virkite kartu su lukštais arba galite sumerkti jau išvirusius kiaušinius į skystį.

Geriausius spalvos rezultatus išgausite dažant kiaušinius baltais lukštais. Taip pat intensyvesnes spalva gausite kiaušinius natūraliuose dažuose palaikius per naktį.

SVARBU! Natūralūs dažai neįsigeria į kiaušinius, o tik padengia juos plona plėvele, kurią nagais ar kitais daiktais galima nubraukti, todėl atsargiai išėmus kiaušinius leiskite jiems nudžiūti!

Jeigu norite papildomai dekoruoti kiaušinius, galite tai daryti natūraliais būdais – pvz., bičių vašku, skutinėjant. Taip pat kiaušinio baltymas gali pasitarnauti kaip natūralūs klijai, kuriais galite priklijuoti pvz., plunksnytes.

Pasirink kelis (mažiausiai du) natūralius kiaušinių dažymo būdus, nudažyk kiaušinius, nufotografuok ir įkelk nuotraukas.


? Leisk gamtai skleistis ? Saugumas pirmiausia


Margutis


Margutis


Kristina Valavičiūtė