Užduotis6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2023-12-18

Specialistas:

Birutė Stukė

Tema:

Pelkės

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Pelkių aplinka yra specifinė, todėl vos kelios gyvūnų grupės yra prisitaikiusios čia nuolat gyventi.

Pelkėse glaudžiasi įvairios vabzdžių grupės: žirgeliai, vabalai, plėviasparniai ir, žinoma, dvisparniai: uodai, mašalai, gyliai.

Pelkėse galima aptikti paprastųjų angių, gyvavedžių driežų.

Dauguma paukščių, būdingų pelkėms, yra tilvikiniai: perkūno oželiai, stulgys, griciukas, raudonkojis tilvikas ir kiti. Labai ištikimos pelkėms yra plėšriosios medšarkės, tarpinėse pelkėse mėgsta perėti geltongalvės kielės, pilkosios gervės. Žemapelkiniuose viksvynuose peri meldinė nendrinukė. Taip pat pelkėse peri švygžda, vandeninės vištelės, didysis baublys.

Iš stambių žvėrių pelkes mėgsta briedžiai, žiemą galima aptikti jų nuskabytas pušų šakeles, sniege išmintus takus.


? Greita pagalba


Koks tai varliagyvis?

Šis varliagyvis dar vadinamas lietuviškuoju drakoniuku, daugeliui panašus į driežą. Gyvena pelkėse, stovinčio vandens balose, kūdrose, kurios yra pamiškėse, miškų laukymėse, parkuose. Jo kūno viršus pilkai juodas ar tamsiai rudas, pilvas išmargintas oranžinėmis ir susiliejančiomis juodomis dėmėmis. Tuoktuvių metu patinams užauga nugaros skiauterė dantytu kraštu.

Koks tai paukštis?

Šis paukštis yra pempės dydžio, jo buveinė  – atviros ir pusiau atviros didelės aukštapelkės. Tai vienas rečiausių Lietuvoje perinčių paukščių, lizdus suka ant žemės. Patino nugara juoda, išmarginta aukso geltonumo dėmėmis. Kaktos priekis ir antakiai balti. Snapas pilkas, kojos juodos. Apačia, kaklas ir krūtinė pilkšvai ir juodai išmarginti.

Koks tai varliagyvis?

Tai pelkėse gyvenantis varliagyvis, kurio oda su smulkiomis karpelėmis. Nugara tamsiai pilka su neryškiomis juodomis ar žalsvomis dėmėmis ir baltais taškeliais. Užpultas plėšrūno šis varliagyvis atlošia galvą ir pakelia kojas – demonstruodamas ryškų raštą perspėja, kad yra nuodingas ir jį pulti pavojinga. Tuoktuvių metu patinai skleidžia melodingus garsus - „kukuoja“.

Koks tai paukštis?

Tai paukštis, gyvenantis žemapelkėse ir šlapiuose miškuose. Baikštus, atsargus, dažniausiai įsikuria atokiose vietose, toliau nuo žmonių. Išvaizda kiek panašus į gandrą, tačiau yra didesnis, ilgesniu kaklu ir ilgesnėmis kojomis, grakštesnis, pilkų spalvų.

Koks tai roplys?

Tai nuodingas roplys, gyvenantis aukštapelkėse. Laimei, artinantis žmogui visada skuba pasislėpti. Negalėdamas pasprukti, netyčia užmintas kerta. Kūno viršus pilkas, pilkai rusvas, rausvas, tamsiai rudas ar visiškai juodas. Išilgai nugaros zigzagais vingiuoja juoda ar tamsiai ruda juosta. Apačia tamsi.  Akių vyzdžiai vertikalūs.

Koks tai paukštis?

Šis paukštis kiek mažesnis už naminį žvirblį. Patiną nesunku pažinti iš mėlynos krūtinės, patelę — iš ryškiai rudos, juodai juostuotos uodegos. Tai Lietuvoje retas, į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas paukštis. Jo giesmė labai sudėtinga, dažniausiai girdima prietemoje. Koks tai paukštis?

Koks tai paukštis?

Tai tilvikinių šeimos sutemų paukštis su išilgai dryžuota galva, baltais uodegos šonais. Gyvena įvairiose pelkėse, užpelkėjusiuose paupiuose. Lizdą krauna ant žemės ir paslepia tarp žolių. Paukščio pavadinimas paremtas senaisiais lietuvių tikėjimais. Laikyta, kad yra siųstas pranešti žmonėms apie besiartinančią audrą.

Koks tai paukštis?

Tai paukštis, gyvenantis gausiai augalija apaugusiuose vandenyse. Jis laikomas vienu paslaptingiausiu mūsų krašto paukščiu, kurį turbūt retas esate matę, užtat dauguma girdėję. Aktyviausias vakare, balsas ramiu oru girdimas kelių kilometrų atstumu. Tuoktuvių balsas labai garsus, tai duslus bumbsėjimas "hu-pumb, hu-pumb".

Koks tai paukštis?

Šis paukštis gyvena pelkėtose vietovėse, nendrėmis apaugusiose aukštapelkėse.

Patino galva ir kaklas ryškiai geltoni, nugara pilka, antuodegis juosvas. Plunksnų kraštai balsvi. Patelės galva gelsvai žalsva, o pagurklyje nėra dėmių. Lizdą suka ant žemės arba kupstuose iš žolės stiebų, gerai užmaskuoja.

Birutė Stukė