Užduotis6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Lengva
Sukurta
2024-02-19

Specialistas:

Birutė Stukė

Tema:

Pelkės

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Kai ateina pavasaris ir atšyla oras, tritonai ima lįsti lauk iš savo žiemojimo slėptuvių. Žinoma priklauso nuo metų, bet dažniausiai jie išlenda balandžio pradžioje ir patraukia į savo kūdras, kuriose praleis 2-3 mėnesius.

Balandį tritonai poruojasi ir patelės deda kiaušinius, kurie būna apie 2 mm dydžio. Iš viso viena patelė padeda apie 200-300 kiaušiniu. Tai yra visai nedaug jei palyginsime su mūsų žaliosiomis varlėmis, kurių viena patelė padeda po kelis tūkstančius kiaušinių! Tritonai labiau saugo savo kiaušinius – patelė susuka kiekvieną kiaušinį atskirai į minkštus vandens augalų lapus taip paslėpdama juos nuo plėšrūnų.

Po trijų savaičių iš kiaušinių išsirita lervos. Jos kvėpuoja išorinėmis žiaunomis ir visai negali būti be vandens. Lervos auga medžiodamos visus gyvūnėlius, kuriuos gali praryti.
Daugmaž rugpjūčio mėnesį lervos tampa panašios į suaugusius tritonus, jų išorinės žiaunos nunyksta ir jos būna pasiruošusios lipti į sausumą. Taip jos ir padaro.

Naujai iškepti tritonai kartu su senesniais pabūna kartu sausumoje kol orai atšąla, tuomet patraukia ieškoti šiltos ir ramios vietelės žiemojimui, kad pabudę kitą pavasarį vėl galėtų sugrįžti į savo kūdrą. Daugintis tritonai pradeda antrais -penktais gyvenimo metais.


? Greita pagalba


Atsakyme surašyk raides tokia tvarka, kad jos nurodytų teisingą skiauterėtojo tritono gyvenimo ciklo seką. Atsakymą įvesk mažosiomis raidėmis be jokių skyrybos ženklų, pvz., efgh.

Birutė Stukė