Užduotis6-10
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Vidutinė
Sukurta
2020-03-27

Specialistas:

Kristina Valavičiūtė

Tema:

Paukščiai

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Kiekvienas gyvas organizmas (kuomet jį atranda mokslininkai) turi savo pavadinimą. Lotyniški pavadinimai yra oficialūs rūšies pavadinimai ir skirti tam, kad viso pasaulio mokslininkai, nepriklausomai kokia kalba kalbėtų, suprastų apie kokį organizmą yra kalbama. Lietuvių kalboje gyvi organizmai taip pat turi savo pavadinimus.

Lietuvių kalboje daugeliu atvejų rūšies pavadinimas susideda iš dviejų žodžių (kartais – vieno ar trijų). Pirmasis yra rūšies pavadinimas, o antrasis – genties. Gentis yra stambesnis vienetas, apimantis kelias (o kartais ir keliasdešimt ar net daugiau) rūšis. Pavyzdžiui:

Dažniausiai mokslininkai, kurdami rūšių pavadinimus, stengiasi atsižvelgti į tų gyvūnų išvaizdą (spalvą ar kokį kitą išskirtinį bruožą), gyvenamą vietą ar šiaip kokius išskirtinius biologinius požymius. Pavyzdžiui:

Nuotraukų atoriai: auslinda: By I, Accipiter, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2608816; lapė: By Peter Trimming – Off to lunch, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19027778; plekšnė: By © Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1798016; zylė: By Luc Viatour – Flickr: messange_huppée_02, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14608398

Įsivaizduokite, jog esate mokslininkai, tyrinėjantys šlapynėse gyvenančius paukščius. Tiriate jų gyvenamą vietą, išvaizdą ir turite jiems sugalvoti rūšies pavadinimus.

Toliau matysite paukščių nuotraukas ir jų aprašymus, remdamiesi jais, pabandykite sukurti jiems pavadinimus!

Atlikę užduotį galėsite pamatyti, kaip iš tikrųjų vadinasi šie paukščiai.


? Greita pagalba


Sugalvok pavadinimą.

Šie paukščiai dažniausiai pastebimi balandžio pabaigoje - rugsėjo mėn. Peri Lietuvoje, skrenda žiemoti į šiltus kraštus. 15-16 cm dydžio. Šaukiamasis balsas panašus į "tisly... tisly" ar "psi - it". Paprasta giesmelė sudėta iš tokių pačių, gana retai kartojamų garsų.

Išvaizda:

Kristina Valavičiūtė