Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
SunkiSukurta
Specialistas:
Antanas BalvočiusTema:
KraštovaizdisTeritorija:
NepriskirtaUžduotis
Pasipraktikuok naudotis vienu efektyviausių orientavimosi miške būdu – pagal miško kvartalų numerius ir linijas.
Kai būsi miške, bandyk padedant suaugusiems surasti lankomo miško kvartalines linijas, kvartalų stulpelius, užsirašyk ir nusifotografuok ant jų rastus kvartalų numerius. Grįžęs, naudodamas Lietuvos miškų tarnybos elektronininį žemėlapį, aprašytą užduoties apraše, surask žemėlapyje aplankytą mišką ir kvartalus. Tada bandyk atsakyti į užduoties klausimus. Pagalvok, kaip įgytas žinias panaudotum orientuojantis miške, planuojant ar ruošiant išvykas į mišką.
Tau teks paskaičiuoti, susipažinti su Lietuvos miškų elektroniniu žemėlapiu.
Man vasara miške patinka:
Tiek daug visokių kirmėlių.
Ilgų gyvačių čia nestinga
Anei gražuolių siurbėlių.
Kaip gražu miške vasaros laike,
Paslaptingai ilgu čia.
Juozas Erlickas
Gražu miške bet kuriuo metų laiku. Galima grybauti, uogauti, slidinėti, klausytis paukščių čiulbėjimo arba paprasčiausiai grožėtis gamtos įvairove. Buvimo miške džiaugsmą dažnai temdo baimė pasiklysti. Jau buvome parengę vieną įvadinę užduotį apie orientavimąsi miške, miško kvartalines linijas, pavojus „Miške orientuokis kaip mieste“. Jei susidursite su sunkumais atliekant šią užduotį, rekomenduojame pradžioje atlikti užduotį „Miške orientuokis kaip mieste“ ir tada imtis šios, sunkesnės.
Miško kvartalų numeriai
Lietuvoje kiekvienas miškas iškirstomas linijomis, tiesiais keliukais ar kitomis natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui – elektros perdavimo linijomis, grioviais ir kt. Miškas yra suskaidytas į maždaug 25-75 ha dažniausiai stačiakampius plotus, kurie vadinami kvartalais. Kvartalai kertami 4-6 m linijomis. Jei žiūrėtume miško žemėlapyje, tai pradedama daryti viršutiniame kairiajame jo kampe, o tai yra šiaurės vakarų miško dalis, žiūr. 1. pav. Iškirtus visą miško liniją rytų kryptimi, kertama nauja linija ir vėl iš vakarų pusės į rytus. Iškirtus visas miško linijas iš vakarų į rytus, kertamos linijos iš šiaurės į pietus, pradedant tuo pačiu šiaurės vakarų miško kampu.
Baigus kvartalinių linijų kirtimus, visi kvartalai sunumeruojami, pradedant miško šiaurės vakarų kampu (viršutiniu kairiu). Kvartalų numeriai surašomi kvartalinių linijų susikirtimuose sesančiuose specialiuose stulpeliuose arba pakabinamose ant medžių lentelėse. Dažniausiai šalia kvartalinių linijų susikirtimo taško yra išsidėstę keturi kvartalai. Todėl dažniausiai ant kvartalinių linijų susikirtimo stulpelio yra užrašyti keturi skaičiai. Du numeriai viršutinės kvartalų eilės ir du – apatinės eilės. Lengva susiorientuoti, jei stovėsime taip, kad už nugaros yra kvartalas su mažesniu kvartalo numeriu, pavyzdžiui, 4, o prieš mus yra kvartalas su didesniu numeriu, pavyzdžiui, 5, tai mes stovime veidu į rytus, kairėje pusėje yra šiaurė, dešinėje pietūs, o už nugaros vakarai. Orientavimosi miške literatūroje dažnai rašoma, kad jei susirasime kvartaliniame stulpelyje du mažiausius skaičius ir du didžiausius, tai abiejų mažesniųjų skaičių pusėje yra šiaurė, didesniųjų – pietūs. Jei stovėsime veidu į šiaurę, tai kairėje pusėje bus vakarai, dešinėje – rytai, o už nugaros – pietūs žr. 2. pav. Kadangi miškų kontūrai būna gana sudėtingų formų, realiame miške kvartalai būna įvairių dydžių. Linijose iš vakarų į rytus ir iš šiaurės į pietus būna skirtingas skaičius kvartalų ir ne visi jie stačiakampiai. Lietuvos valstybinė miškų tarnyba yra sudariusi Lietuvos miškų elektroninį žemėlapį, kuriame lengvai galime surasti ieškomo miško žemėlapį spragtelėję pelyte keletą kartų ties norima vietove. Pradėti naudotis žemėlapiu galima paspaudus čia (miškų žemėlapis). 3. pav. pateiktas Lietuvos miškų elektroninio žemėlapio fragmentas – šalia Šilutės esantis Lapynų miškas, pirmas miškas keliaujant link Klaipėdos. Spragsint pelyte ar spaudžiant + arba – kairiajame žemėlapio kampe, žemėlapis padidėja arba sumažėja, išryškėja miško kvartalai, numatomos kirtavietės ir kita informacija. Jei kokios nors informacijos (sluoksnio) žemėlapyje nepageidaujame, galime išjungti pasinaudojant žemėlapio dešinėje esančių įrankių eilute (žiūr. 4.pav.). Mes užduotyse nesinaudosime numatomų kirtaviečių, miško sklypų informacija, todėl šią informaciją galima išjungti. Labai naudingas elektroninio miškų žemėlapio įrankis yra atstumų, plotų ir kt. matavimų įrankis (žiūr. 4.pav.). Jei matuosite atstumą, įrankiu naudotis reikia taip – pelyte pasirinkus matavimo įrankį pasirenkame atstumų matavimą. Žemėlapyje pelyte spragtelime matavimo pradžios vietą, spragtelime posūkio vietas. Kelionės pabaigos vietą pelyte spragtelime du kartus. Šalia matavimo įrankių eilutės atsiras nueitas (ar planuojamas) atstumas, matuojamas plotas ar vietos koordinatės. Galime pakeisti matavimo vienetus, paspaudę mažą trikampėlį. 5. paveikslėlyje parodyta kaip buvo išmatuotas atstumas iki upelio – 2,59 km., einant miško kvartalinėmis linijomis.